Vaiko raida - pagalbos vaikui ir šeimai centras
Klausk specialisto: +370 645 44146

Pažinimas

Naujagimis domisi tik savo poreikiais, kurie apima miegą, alkį, saugumą. Savęs jis dar neskiria nuo aplinkos, nesupranta apie daiktų egzistavimą.Per pirmus keturis mėnesius kūdikio elgesys keičiasi. Vaikas pradeda liesti savo kūną, aplinkos daiktus, pradeda suprasti aplinkinį pasaulį. Augdamas vaikas, daugiau pažįsta pasaulį, išmoksta žaisti, žaidimo metu supranta daiktų formas, dydžius, svorį, spalvas, ir kt. Jis sužino apie tarp daiktų esantį atstumą, suvokia, kiek reikia įdėti pastangų kad galėtų, jį sudominusį, daiktą pasiekti.

0 - 4 mėnesių

Naujagimiai dar nesidomi žaislais, bet jau reaguoja į baltos – juodos spalvų kontrastą. Pagrindinė jų veikla yra valgymas ir miegojimas, tačiau mažyliui ypač svarbu jausti šalia esantį artimą žmogų, jiems patinka kai juos liečia, nešioja, kalbina. Tai laikotarpis, kada formuojasi mažo žmogaus pasitikėjimas aplinka ir jį supančiu pasauliu.

Antrąjį mėnesį, kaip ir pirmąjį, kūdikis skiria tik juodą ir baltą spalvas. Mažylis pradeda apsiprasti su jį supančia nauja aplinka.Domisi ryškiais prieš jį judančiais daiktais, kartais imituoja judesį lyg norėtų paliesti. Stebi žmonių veidus, besikeičiančias mimikas ir ypač mėgsta šypsenas. Dviejų mėnesių kūdikis darosi vis nuovokesnis, geriau suvokia aplinką bei jį supančius žmones.

3-4 mėnesį mažylis susidomėjęs stebi žaislus, ypač tuos kurie skleidžia garsą, juda, keičia spalvas.

4-tą mėnesį burna yra pagrindinis pažinimo šaltinis (rankose laikomus žaislus ir savo kumščiukus kišą į burną).

5 - 8 mėnesių

Kūdikis sąmoningai barškina barškutį, visu delnu ima smulkesnius daiktus, mažyliui patinka žaislai, kuriuos lengva laikyti rankoje ir įsikišti į burną. Judantys, keičiantys spalvą ar skleidžiantys garsus žaislai kelia didžiulį susidomėjimą.

9-12 mėnesių

9- tą mėnesį ypač aktyvus sensorinis tyrinėjimas. Vaikas pradeda suvokti savo vaidmenį, įtaką aplinkos pokyčiams. Mažylis ieško ir savo aplinkoje aptinka vis daugiau naujų daiktų, jais domisi.

Santechnikas Vilniuje