Vaiko raida - pagalbos vaikui ir šeimai centras
Klausk specialisto: +370 645 44146

Stambioji motorika

Judesių pagalba vaikai sąveikauja su aplinka. Judesiai kūdikystėje yra glaudžiai susiję su suvokimo ir jutimo raida bei yra neatskiriami nuo pažinimo, komunikacijos, socialinių įgūdžių, žaidimų, judrumo ir savitarnos.

Kiekvieno normalios raidos vaiko motorinė sistema vystosi pagal bendruosius raidos principus: kūdikis anksčiausiais išmoksta laikyti galvą, kontroliuoti pečių lanko, liemens, vėliausiai- kojų raumenis.

0 - 1 mėnesis

0 iki 1 menesioNaujagimiai nėra pasyvūs. Atsibudę jie nuolat juda, tačiau dažniausiai stebimi energingi, bet atsitiktiniai, plačios amplitudės galūnių judesiai kūdikiui gulint ant nugaros. Ši kūno padėtis leidžia optimaliai judėti rankoms ir kojoms. Vėliau judesiai tampa labiau organizuoti ir besikartojantys.

Pakėlus naujagimį (laikant už pilvo) nuo stalo paviršiaus veidu žemyn, jo galva svyra žemyn, ji visiškai nekontroliuojama.

Naujagimis gali sukioti galvą į šalis, todėl gali apsisaugoti nuo uždusimo, kai guli veidu žemyn, o burna ir nosis remiasi į patalynę. Apytikriai vieno mėnesio amžiaus jis gali paketi galvą, o dviejų mėnesių amžiaus- gulėdamas ant pilvo šiek tiek pakelti viršutinę kūno dalį.

Paėmus naujagimį ant rankų, būtina prilaikyti jo galvą.

1 - 2 mėnesis

1-2 mėnesis1- 2 mėnesių mažylis jau gali laisviau pasukti galvą į šoną. O gulint ant pilvo mažylis ne tik pasuka bet ir pakelia galvytę.

Būdamas vertikalioje padėtyje bando trumpam pakelti galvą, bet šį judesį koordinuojantys raumenys dar per silpni, todėl galva labai greitai nusvyra.

Kūdikis labiau domisi aplinka. Čia svarbų vaidmenį vaidina regėjimas, kuris stimuliuoja tikslingą galvos pakėlimą. Rega – viena iš svarbiausių šį judesį inicijuojančių sistemų.

Pasitarkite su specialistais, jei pirmą- antrą mėnesį: 

 • Galva nuolat pasukta į vieną pusę.
 • Gulint ant pilvo negali pasukti galvos, į pagrindą remiasi veidu.

3 - 4 mėnesis

3-4 mėnesį mažylis, gulėdamas ant pilvo, pasirėmęs dilbiais, iškelti galvą ir ją išlaikant pasukti į vieną ir į kitą puses, tačiau gulint ant pilvo kūdikis dar nėra aktyvus.

4-tą mėnesį aktyvių, koordinuotų judesių atsiradimas yra svarbiausias įvykis kūdikio motorikos raidoje.  Kūdikis guli ant nugaros išlaikydamas galvą vidurio linijoje.

Gerėjantis regimų daiktų suvokimas kontroliuoja bei skatina galvos judesių raida. Žvilgsnio fiksavimas gerina galvos stabilumą, orientaciją erdvėje.

Sulenkęs per kelius kojas verčiasi ant šono.

3- 6 mėnesių kūdikis sugeba gana gerai išlaikyti galvą pats, todėl galvos prilaikyti jau nebereikia. Tačiau kūdikiai gali galvą išlaikyti tada, kai judesius atlieka patys, bet kai su jais elgiamasi švelniai (negalima staigiu judesiu pakelti gulinčio kūdikio).

Pasitarkite su specialistais, jei trečią- ketvirtą mėnesį: 

 • Nenulaiko galvytės.
 • Pastoviai plaštakos suspaustos į kumščius.
 • Gulint ant pilvo nesiremia rankomis, neišlaiko pakėlęs galvos.
 • Sodinant galva lošiasi atgal.
 • Nesugeba suvesti rankų į vidurio liniją.
 • Mažai ir nestabiliai judina rankas ir kojas.

5 - 6 mėnesis

5-6 mėnesis5-tą mėnesį mažylis aktyviai verčiasi nuo nugaros ant šono. Sodinamas aktyviai lenkia, kelia galvą, stipriai įsikimba į suaugusiojo pirštus, lenkia rankas per alkūnes. Kūdikis bando sėdėti savarankiškai plačiai išskėstomis kojomis. Sėdintis su atrama kūdikis jau gali laisvai manipuliuoti rankomis. Mažylis siekia žaislo, pagriebęs jį kelia link burnos.

Kūdikis darosi vis aktyvesnis. Gulėdamas ant pilvo jis pakelia viršutinę liemens dalį ištiesdamas rankas, siekia šone esantį daiktą.

Šešių mėnesių kūdikis jau sėdi savarankiškai.

Pasitarkite su specialistais, jei 5-6 mėnesį:

 • Neguli ant šono – nuo nugaros iš karto verčiasi ant pilvo.
 • Gulint ant pilvo neišlaiko svorio ant ištiestų rankų.
 • Kūdikis nesiverčia nuo nugaros ant pilvo, arba verčiasi be rotacijos (“rastas”).
 • Negeba sėdėti savarankiškai.

7 - 8 mėnesis

7-8 mėnesisKūdikiai aktyvūs, judrūs, o padėtys labai įvairios. Mažyliai verčiasi, gulint ant pilvo sukasi ratu apie savo ašį, stovi „ant keturių”, bando ropoti, atsisėsti ar net atsistoti. Vaikai įvairiai bando savo kūno judėjimo galimybes, tyrinėja supančią aplinką, domisi žaislais, stebi žmones ir noriai bendrauja. Atsiranda motyvacija veiklai, o judesių tobulėjimas įgalina mažylį veikti.

Kūdikis jau verčiasi nuo nugaros ant pilvo ir daugiausiai laiko praleidžia pastarojoje padėtyje. Vaikas gulėdamas ant nugaros žaidžia su kojomis ir rankomis tyrinėja savo kūną. Apsivertęs ant pilvo mažylis išlaiko kūno svorį ant ištiestų rankų, perkelia kūno svorį nuo abiejų ištiestų rankų ant vienos, tuo tarpu laisvąja ranka paima žaislą; išsitiesia ant gulimoje ant šono padėtyje, perkeldamas svorį ant dubens ir laisvai judina kojas. Visų šių judesių kokybė priklauso nuo kūdikio liemens ir galūnių judesių kontrolės bei motyvacijos. Kadangi tobulėja liemens raumenų kontrolė, kūdikis jau gali atsistoti ant keturių ir šioje padėtyje suptis, t. y. pernešti savo kūno svorį nuo rankų ant kojų ir atvirkščiai, o taip pat iš šios padėties atsisėsti šonu ir vėl pereiti į padėtį ant keturių. Kūdikiai aktyviai tyrinėja aplinkos erdvines ir jutimines savybes, pradeda suvokti daikto svorį, atstumą, erdvę.

Kai kurie 8 mėnesių amžiaus mažyliai, įsikibę į baldus, jau atsistoja iš padėties “ant keturių”. Įsikibęs kūdikis visą kūną traukia rankomis į viršų, tik judesio pabaigoje kūno svorį perkelia ant kojų. Aštuntas mėnesį kūdikis nuolat užsiėmęs, aktyviai tyrinėja aplinką. Noras kuo daugiau patirti, pažinti, pasiekti pačiam skatina vaiką kuo daugiau bandyti naujas judėjimo funkcijas. Mažyliai trokšta savarankiškai išbandyti aplinką, ypač domisi smulkiais daiktais, kuriuos jau ima žnypliniu būdu (nykščiu ir rodomuoju pirštais), manipuliuoja jais, kiša į burną.Galutinai susiformuoja pusiausvyra sėdint. Dėka apsauginių atramos reakcijų kūdikis savarankiškai keičia sėdėjimo pozas. Iš sėdimos padėties vaikas laisvai atsigula ant šono arba atsistoja “ant keturių”. Atlikdamas šiuos judesius mažylis laisvai pasuka liemenį ir dubenį. Šio amžiaus kūdikis nebenori būti horizontalioje padėtyje. Paguldytas jis iš karto sėdasi.

Pasitarkite su specialistais, jei 7- 8 mėnesį:

 • Pastebite nenormalias, neįprastas kūno padėtis.
 • Ant pilvo gulintis kūdikis negali perkelti kūno svorio ant ištiestų rankų, negali rankomis manipuliuoti žaislais.
 • Savarankiškai nesėdi.
 • Vaikas stojasi tiesdamas iš kart abi kojas per kelio sąnarius.
 • Negali išsilaikyti padėtyje ant keturių.

 

 

9 - 10 mėnesis

9-10 menesisKūdikis nesunkiai keičia sėdėjimo padėtis. Dėl gerai išvystytos liemens kontrolės vaikas gali keisti sėdimą padėtį laikydamas rankoje žaislą. Kūdikis sėdi vieną koją sulenkęs, kitą ištiesęs; ištiesęs abi kojas; pasisukęs šonu. Sėdėdamas mažylis aktyviai tyrinėja aplinką.

Kūdikis drąsiai ir greitai iš sėdimos padėties pereina į padėtį „ant keturių” ir atvirkščiai. Mažylis pradeda ropoti diferencijuotais kojų ir rankų judesiais.

Ropodamas kūdikis tyrinėja namų aplinką, pasiekia norimą daiktą. Ropojimą papildo savarankiško atsistojimo įgūdžiai. Įsikibęs į tvirtą atramą kūdikis stojasi, bet jau nebesitraukia į viršų vien rankomis, perėjęs į klūpimą padėtį sugeba atsispirti viena koja ir atsistoti.

Įsikibęs tvirtai stovi. Pristatomu žingsneliu eina įsikibęs į baldus. Vedamas už abiejų rankų žingsniuoja į priekį plačiai statydamas kojas.

Retai išvysime kūdikį ramiai sėdintį vienoje padėtyje, mažyliai nuolat juda, išskyrus kai vaikas valgo ar susikaupęs tyrinėja naują daiktą.

Pasitarkite su specialistais, jei 9- 10 mėnesį:

 • Nesėdi savarankiškai.
 • Kūdikis nuolat sėdi vienoje padėtyje, nesugeba keisti sėdimųjų padėčių, o nugriuvęs savarankiškai neatsisėda.
 • Mažylis neišlaiko pusiausvyros .

11 - 12 mėnesis

11 -12 menesisKūdikiai toliau tobulina įgytus motorinius įgūdžius. Jau pakankamai išsivysčiusi stambioji motorika. Mažyliai ropoja, savarankiškai atsistoja, eina įsikibę į baldus, lipa ant jų. Atsistoję šalia baldų kūdikiai abiem rankomis manipuliuoja žaislais. Nors dar šiek tiek remiasi į baldą, tačiau jau stengiasi stovėti neįsikibę. Savarankiškai stovėti vaikas pradeda automatiškai, kai abi rankos būna užimtos. Didėjanti kojų judesių kontrolė leidžia kūdikiui eiti įsikibus viena ranka, o vėliau ir be pagalbos.

Dauguma atsistoja be pagalbos, dažniausiai tai daro iš padėties „ant keturių”.

Didėja kūdikio savarankiškumas vaikštant. Vaikas laisvai eina viena ranka prisilaikydamas baldo ar įsikibęs į suaugusiojo ranką.

Kojų judesiai greiti, kūdikis dar nemoka reguliuoti savo judėjimo greičio, kad išlaikytų pusiausvyrą, mažylis „bėga” ir griūva į suaugusiojo glėbį.

Dvylikos mėnesių kūdikiai yra labai aktyvūs ir nepriklausomi. Pagrindiniai motoriniai įgūdžiai jau susiformavę, todėl dabar mažyliai išbando naujus veiklos būdus, eksperimentuoja su jį supančios aplinkos daiktais.

Pasitarkite su specialistais, jei 11- 12 mėnesių:

 • Nesugeba eiti į priekį įsikibęs.
 • Neropoja.
Santechnikas Vilniuje