Regos sutrikimai | Vaiko raida
Vaiko raida - pagalbos vaikui ir šeimai centras
Klausk specialisto: +370 645 44146

Regos sutrikimai

Regimojo pojūčio ir regimojo suvokimo sutrikimas, kurio negalima koreguoti akiniais ar kontaktiniais lęšiais iki normalaus regėjimo, trukdantis normaliai raidai, mokymuisi, orientavimuisi erdvėje, savarankiškam gyvenimui.

Kas tai?

Akys – vienas pagrindinių jutimo organų, kuriuo gauname daugiausia informacijos apie pasaulį. Rega vaidina labai svarbų vaidmenį ne tik pažįstant tikrovę. Visi psichiniai procesai yra tarpusavyje susiję ir sąlygoja vienas kitą, todėl regos reikšmė toli peržengia pažinimo sferos ribas. Ji yra svarbi tokiose žmogaus gyvenimo srityse, kaip:

 • Pažinimas,
 • Praktinė veikla,
 • Erdvinė orientacija,
 • Jausmai,
 • Bendravimas su aplinka.

Diagnozavimas

Regos būklę charakterizuoja du pagrindiniai kiekybiniai rodikliai: regėjimo aštrumas ir akiplotis.

Regėjimo aštrumas yra erdvinis akių jautrumas, matuojamas minimaliu kampiniu atstumu tarp dviejų taškų, kuriam esant jie suvokiami atskirai. Normalus regos aštrumas yra 1. Jis matuojamas optotipais, kuriuose dešimtyje ar dvylikoje eilučių pavaizduota įvairių dydžių raidės ar ženklai (Sivcevo žiedai). Vaikų regos aštrumui nustatyti naudojamos lentelės, kuriose pavaizduoti jiems gerai žinomi daiktai. Dauguma žmonių skiria dešimtosios eilutės ženklus iš penkių metrų atstumo, tai žymima vienetu.

Akiplotis (regėjimo laukas) yra erdvės dalis, suvokiama nejudant galvai ir akims. Jis paprastai siaurėja ir smarkiai mažėjant regėjimo aštrumui. Tačiau žymūs regėjimo lauko pasikeitimai ir nepakitus regos aštrumui gali sukelti trumparegystę ar net praktišką aklumą.

Rega gali būti matuojama:

 • Optotipais – Landolto žiedais, Orlovos paveikslėliais, skaičiais, raidėmis.
 • Pirštų skaičiavimu.
 • Akipločio tyrimai: kontrolinis (skubus) ir perimetru (Fausterio, sferinis, kompiuterinis).
 • Spalvų juslė dažniausiai tikrinama polichrominėmis lentelėmis

Įgimti regos organų pažeidimai gana įvairūs. Tai gali būti refrakcijos ydos, vokų, ragenos, lęšiuko, regos nervo, tinklainės pažeidimai. Kadangi organizmas yra vieninga sistema, rega neretai pažeidžiama dėl kitų ligų (ne akių). Dažnai regos organus pažeidžia įvairūs genetiniai sindromai.

Ugdymas

Su vaikais, turinčiais regos sutrikimų, tiflopedagogai privalo dirbti nuo gimimo. Nepaisant to, ar tėvai, auginantys sutrikusio regėjimo vaikus, gaus ar negaus ankstyvąją tiflopedagogo pagalbą, jiems reikėtų turėti bent elementarių žinių.

Pojūčių lavinimas

Vaiko vystymosi pagrindas – mokymasis. Jūs galite padėti savo vaikui skatindami jį klausytis, liesti ir jausti bei žiūrėti, jei jis gali nors kiek matyti. Jeigu jūsų vaikas visiškai nemato, daugelis garsų jam įgaus prasmę tik tuomet, jei jie bus paaiškinami. Skatinkite su vaiku bendraujančius žmones kreiptis į jį vardu, kad vaikas suprastų, jog kalbama su juo.

Kaip padėti vaiki žiūrėti

Kalbėkite, linkčiokite galvą ir plačiai šypsokitės – kūdikiai pirmiausia reaguos į veidus. Padėkite ryškių spalvų žaislą ant vienspalvio paviršiaus.

Žingsnis į savarankiškumą

Savarankiškumas ypač svarbus blogai matančiam vaikui, nes natūraliai iškyla jo priklausomybės nuo aplinkinių klausimas. Labai dažnai tėvai pernelyg stengiasi vaiką saugoti. Atminkite – būtina daryti viską, kad vaikas būtų kuo mažiau priklausomas nuo aplinkinių.

Maitinimas

Prastai matantys kūdikiai ypač mėgsta čiulpti, todėl jiems labai sunku pereiti nuo maitinimo iš buteliuko prie puoduko ar šaukšto.

 • Anksti duokite kūdikiui puoduką, kad jis įprastų jį laikyti;
 • Pasakykite vaikui, ką darote;
 • Vaikas įstengs pakelti šaukštą prie burnos, bet turėsite pagelbėti padėti atgal į lėkštę ir vėl pradėti
 • Skatinkite savarankiškumą leisdami jam vienam atlikti veiksmą.

Judėjimas

Pirmieji judesiai padeda vaikui orientuotis erdvėje. Matantys vaikai gali stebėti aplink vaikštančius žmones ir mokytis mėgindami juos pamėgdžioti. Jums reikės mokyti savo vaiką judėti. Labai svarbūs kiekvieno kūdikio vystymosi etapai – išmokimas atsistoti ir vaikščioti.

Rengimasis

Kiekvieną kartą jį aprenkite ir nurenkite ta pačia tvarka, kalbindami;

Pradžioje pasirinkite tokius drabužius, kuriuos lengviau rengtis

Jei vaikas nors kiek mato, parinkite drabužiams tokias spalvas, kurias vaikas, jūsų nuomone, mato.

Vėliau išmokykite vaiką visuomet padėti drabužius į tą pačią vietą.

Laikas žaidimui

Žaisdamas vaikas patiria malonumą ir kartu mokosi pažinti pasaulį. Pirkdami žaislus, turėkite omenyje šiuos dalykus“

 • Ar žaislu lengva manipuliuoti;
 • Ar jis ką nors ,,daro“ pvz., skleidžia garsą ar juda;
 • Ar įdomu jį liesti.

Regėjimu vaikas susikuria vaizdinius apie pasaulį. Sutrikęs regėjimas užkerta kelią šiam pažinimo būdui, kas stabdo vaiko motorikos ir kalbos plėtrą, apsunkina bendravimą su aplinka. Kad vaikas galėtų visapusiškai augti, labai svarbu kiek įmanoma anksčiau pradėti kompensuoti regos sutrikimą. Taigi tėvams būtina skatinti vaiko vystymąsi kasdieninėje veikloje.

Santechnikas Vilniuje